A rasszizmus a „rassz” szóból ered, aminek jelentése tulajdonképpen „alfaj”, „fajta”; általában az emberi fajon belül szokták használni a mindennapi életben.
Rassz: biológiai értelemben egy adott speciest rasszokra lehet osztani – a felosztás szempontjai sokfélék lehetnek. Genetikai, földrajzi stb. tulajdonságok képezhetik a felosztás alapját. (Ebben az értelemben egyáltalán nem biztos, hogy a homo sapiens rasszokra bontható.) Általánosan fogalmazva: rassznak nevezhetjük élőlények adott típusainak olyan altípusait, amelyek az adott típus jegyeivel és más, a típuson belüli megkülönböztető jegyekkel rendelkeznek.
Rasszizmus: olyan hitekre, cselekvésekre és intézményekre utal, amelyek negatívan különböztetik meg emberek egy adott csoportját, mely csoportot rasszként észlelünk, fogunk fel. A rasszizmus jelentése a rasszok (fajták) téves ismereteken alapuló vagy hátrányos megkülönböztetése, ezen elvek szerinti gondolkodásmód. A rasszizmust – némileg helytelenül – „fajgyűlöletnek” is nevezzük, bár helyesebb volna „fajtagyűlöletet” mondani – biológiai értelemben ugyanis az emberiség egyetlen egységes fajt alkot. Tágabb vagy átvitt értelemben rasszizmusnak nevezhető nemcsak a rasszok, hanem bármiféle többé-kevésbé körülhatárolható embercsoportokkal szembeni negatív megkülönböztetés is.
1203 Budapest,
XX.ker., Mária u. 3.
06-1-283-2510
06-30-722-1720
info@gyea.hu
© 1993 - 2024 GYEA